PRACA ZAROBKOWA W CZASIE STUDIÓW

STUDIA W ANGLII I LONDYNIE  TO TAKŻE SZANSA DLA CIEBIE!

PRACA ZAROBKOWA W CZASIE STUDIÓW

STUDIA W ANGLII I LONDYNIE
TO TAKŻE SZANSA DLA CIEBIE!

Na studiach w Anglii jest stosunkowo mało zajęć – około 12-15 h w tygodniu. Studenci zwykle układają sobie zajęcia na 3 dni w tygodniu dzięki czemu jest dużo czasu na pracę zarobkową. Większość osób kształcących się w Wielkiej Brytanii pokrywa całość lub przynajmniej część kosztów utrzymania dzięki własnej pracy zarobkowej i jest to całkowicie możliwe.

Uniwersytety brytyjskie radzą, aby nie przeznaczać na pracę zarobkową więcej niż 20 godzin tygodniowo w czasie semestrów akademickich. Są to jednak tylko rady wyrażające troskę o studentów, aby mogli bez problemu pogodzić naukę z pracą. Będąc w UE, Polacy, tak jak obywatele innych krajów Wspólnoty, mogą legalnie pracować w Wielkiej Brytanii przez nieograniczoną ilość godzin.

dream job ahead

Uczelnie wyższe posiadają biura zatrudnienia, które pośredniczą między pracodawcami a studentami. Można korzystać także z wielu agencji pracy znajdujących się w miejscowości, w której się studiuje. Wybór ofert jest duży, od prac urzędniczych, poprzez zatrudnienie w handlu i obsłudze klienta, do prac barowych czy kelnerskich w restauracjach.

Minimalna płaca za 1 godzinę dla osób w wieku 18-20 lat wynosi obecnie £6.15, dla osób w wieku 21-24 lat, £7.70, a dla osób od 25 roku, £8.21. Często można znaleźć zatrudnienie z zapłatą wyższą, w wysokości około £9.00 – £12.00 za godzinę. Zarabiając £6.15 na godzinę przez tylko 20 godzin tygodniowo przez, powiedzmy, 8 miesięcy (około 34 tygodnie) i 40 godzin tygodniowo przez 3 miesiące wakacji (około 13 tygodni), można zarobić £7 380, a zarabiając £10.00 na godzinę, £12 000.

Obliczenia te są bardzo ogólne, ale obrazują, że dla osób chcących pracować, studia brytyjskie są całkowicie realne.

Większość studentów, którym  Episteme  zorganizowało studia, pracuje zarobkowo w czasie studiów. Wiele osób utrzymuje się z własnej pracy zarobkowej. Ich wrażenia, opublikowane na podstronie Studenci o Studiach i Pomocy Episteme, dowodzą, że nie jest trudno połączyć studia z pracą zarobkowa, a nawet utrzymać się samemu w tym kraju.

Warto podkreślić, że pracy zarobkowej nie należy traktować jako czasu straconego. Dzięki niej bowiem, nawiązuje się kontakty oraz zdobywa doświadczenie życiowe, a nawet zawodowe, wiedzę o stosunkach międzyludzkich i zwyczajach angielskich lub, pracując z cudzoziemcami, obyczajach innych narodowości.

Nawet ta podstawowa praca zarobkowa może być pomocna w staraniach o zatrudnienie po ukończeniu studiów – pracodawcy w Wielkiej Brytanii cenią wysoko osoby dynamiczne z inicjatywą, odważnie stawiające czoła nowym wyzwaniom, które zdołały samodzielnie rozwiązać własne problemy finansowe.

Nie ma wątpliwości, że wiele osób z Polski posiada taki charakter, nie zniechęca się przeciwnościami i nie boi się żadnej pracy, czego dowodem jest liczne grono Polaków pracujących w czasie studiów w tym kraju.

Renomowane na całym świecie wykształcenie brytyjskie warte jest swojej ceny.